UČEBNICE 01 - 6: Textilie

Mezi textilní materiál řadíme: plátna režná, voskovaná, jutu, flanel, nitě, motouzy, konopné příze, popruhy.


Len. Z jeho vláken se tká plátno. Pěstuje se v horských krajinách. Jeho stonky obsahují vlákna, ze kterých se vyrábí plátno a různé další tkaniny.


Plátno režné je tkanina ze lněné příze. Má tu dobrou vlastnost, že je velmi odolné proti vlhkosti a příjemně chladí. Jest proto používáno hlavně pro výrobu podušek do postrojů a na různé práce při sedlářství. Buďto je ponecháno přírodní (nebarvené), nebo se různě barví.


Plátna voskovaná. Mimo pláten režných vyrábějí se také plátna Voskovaná, která jsou opatřena vrstvou lesklého povlaku různé barvy, chránící proti povětrnostním vlivům. Tato plátna jsou upravována v různém provedení i barvě, a to se zřetelem na určený úkol. Používá se jich na různé potahy nábytku, vnitřku aut, kočárů, na různé ozdoby atd.


Juta jest lodyhovitá rostlina (síla lodyhy až 15 mm) a roste hlavně v Indii a Číně. Z jejích vláken, 2 až 3 m dlouhých, je tkána tkanina, nesoucí stejný název (juta). Juta jest pomocná tkanina pro různé vnitřní (základní) práce, hlavně při výrobě různých sedacích i opěra- cích polštářů do kočárů, aut a pod. Známe jutu řídkou a hustou.


Flanel je vlněná látka, která jest určena hlavně pro výrobu sedlo- vých polštářů, nebo bandáže na nohy koně. Vyrábí se pro uvedené účely v barvě bílé nebo hnědé, a to v šíři 12 až 110 cm. Vyniká hlavně svojí pevností, měkkostí a odolností proti znečištění.


Nitě na strojní šití jsou vyráběny z nejlepšího a nejjemnějšího ko- nopí. Jsou různě zbarvené, s poznávacími čísly jejich síly (tloušťky). Pro sedláře jsou vhodná tato čísla: 10, 12, 16, 20, podle toho, co míníme
šíti.


Motouzy. Pro ruční šití jsou určeny motouzy z pevného konopí, zho- tovené s poznávacími čísly, která zároveň označují jejich sílu. Známe tudíž čísla: 6, 8, 10, 12, 16, 20, 25. Záleží vždy na tom, k jakému účelu motouz potřebujeme.
Konopí má podobné vlastnosti a vlákna jako len, vlákna jsou však delší a hrubší (1,5 až 2 m dlouhé). Kromě motouzů se z něho vyrábějí různé provazy, plachtoviny a popruhy.


Konopná příze. Pro zvlášť jemné a ruční šití jsou určeny přezné nitě (příze). Tyto vynikají neobyčejnou pevností a trvanlivostí. Používá se jich hlavně při výrobě sedel s příslušenstvím, při výrobě kopacích míčů a pod. Mají též poznávací číslo jako motouz a jsou též různě zbarveny.


Popruhy jsou vyráběny buď motouzové, konopné, nebo přezné (ni- těné) a jutové. Jsou vyráběny v různých šířích od 2 až do 15 cm. Popruhy motouzové jsou určeny pro hrubší práce postrojové.
Popruhy konopné nebo přezné (nitěné) se používají na jemnější práce při výrobě jezdeckých sedel a příslušných potřeb.
Popruhy jutové se používají pro různé práce při výrobě sedacích polštářů a opěrných polštářů v kočárech nebo autech.