UČEBNICE 01 - 14.1: Čištění a ošetřování postrojů

Veškeré druhy postrojů a jejich součástky vyžadují též ošetření, občasného čištění a mazání nějakým tukem. K maštění kožených částí se hodí kvalitní černá vaselina nebo olejnatý rybí tuk. Je v našem vlastním zájmu kožené části postroje řádně mastiti, neboť z kůže se po čase působením slunce, prachu, deště a podobných nepříznivých vlivů vytrácí tuk v ní obsažený. Kůže proto tvrdne, praská, případně se i láme a ztrácí na pevnosti.
Postroj, určený k čištění, nutno dříve odděleně rozložit a rozepnout, vše řádně od prachu a veškeré nečistoty kartáčem a tupým předmětem, třeba dřívkem, očistit, vyčnívající stehy uhladit a pak vše řádně s obou stran tukem napustit. Když se mastnota řádně vpije do kožených částí, očistíme ještě vytírkou zbývající šum z mastnoty.
Mosazné a ozdobné části vyleštíme lešticím prostředkem a části železné, jako jsou přezky atd., zbavíme rezu a natřeme je černým lakem. Udidla jen vydrhneme jemným pískem, může to být i omítka se zdi, potom je v pytli s řezankou za stálého přehazování vyleštíme. K vyleštění udidel možno použít také ocelových řetízků k tomu účelu upravených.
Chomouty možno natřít černým lakem na kůži. Ostatní kožené části je lépe natřít černou pastou, určenou na kůže, a pak kartáčem a vytírkou do sucha vyleštit, až dosáhneme matného lesku. Lakování těchto částí je zbytečné, protože se lak brzy oloupe následkem ohebnosti řemení.
Podušku očistíme hlavně na vnitřních plochách toliko za sucha, odstraníme případné škraloupy a nečistotu vzniklou z prachu a potu koně. Vodu a kartáč při čištění podušky nelze doporučit, neboť se tím poduška trhá a brzy se opotřebuje.
Při čištění postrojů se naskýtá nejlepší příležitost k řádnému prohlédnutí všech opotřebovaných nebo jinak poškozených částí postroje; dáme je řádně opravit nebo je vyměníme za nové. Opravu a výměnu vadných částí postroje provádíme jen ve svém vlastním prospěchu, neboť praskne-li nebo přetrhne-li se některá vadná část při jízdě, vznikají zbytečné nepříjemnosti, nehledíc na to, že zdržením práce bývá škoda ještě větší.